EuroGeographics találkozón a Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép
Pozsonyban tartottak előadást a Lechner szakértői
Dr. Olasz Angéla geoinformatikai vezető szakértő és Palya Tamás ingatlan-nyilvántartási koordinátor képviselték a Lechner Tudásközpontot az EuroGeographics minőségügyi szakértői munkacsoportjának október 7-9. között Pozsonyban megrendezett találkozóján, amelyen bemutatkozott a Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép szolgáltatás is.
Az EuroGeographics minőségügyi szakértői munkacsoportja (Quality Knowledge Exchange Network, QKEN) a 2024-es őszi plenáris ülését október 8-9. között Pozsonyban tartotta, a házigazda a GCCA SR (Geodesy, Cartography and Cadastre Authority of the Slovak Republic) volt. A QKEN munkaülésen 19 tag vett részt 10 országból, a magyar képviselők a Lechner Tudásközpont szakértői, Dr. Olasz Angéla és Palya Tamás voltak.
Palya Tamás, a munkacsoport alelnöke és egyben magyar képviselője koordinálta a jelenlévők szokásos nemzeti jelentését az adatminőségi tevékenységekről és a minőségirányítás helyzetéről. Ennek célja kettős: egyrészt tájékoztatást kaptunk arról, hogy mi történt a tagszervezeteknél a minőségüggyel kapcsolatban, másrészt kiválasztásra kerülnek olyan témák, amelyek nagyobb érdeklődés váltanak ki, és a közel jövőben egy részletesebb előadás formájában megjelenhetnek az összejöveteleken. A magyar képviselő tájékoztatta a tagokat arról, hogy a Lechner ismét felvette a kapcsolatot az European Organization for Quality Magyar Nemzeti Bizottsággal (EOQ MNB). Az adatminőségi tevékenységgel kapcsolatban beszámolt a pilot jellegű drón technológia alkalmazásáról a kataszteri térképek megújítására projektről, valamint jelezte, hogy az NTA minőségellenőrzési folyamatairól részletesebben a magyar előadás fog beszámolni. A nagyon interaktív európai minőségügyi körkép után belga, holland, svájci, spanyol, ír és magyar előadásra (NTA földrajzi nevei) érkezett javaslat.
Dr. Olasz Angéla a Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép szolgáltatást mutatta be. Előadásában részletesen kitért a térképszolgáltatás létrehozásának körülményeire és céljára. Bemutatta annak adatforrásait, egyedi tulajdonságait és jelenlegi adattartalmát. Részletezte a térképezett méretarányokat, az adatelőállítás, generalizálás, adatminőség ellenőrzés és a WMTS szolgáltatás létrehozás és megosztás munkafolyamatait. Részletesen kitért az NTA elérésének lehetőségeire és az NTA újdonságaira, többek között a megújított jelkulcsra. Beszámolt a 2023 év végén és 2024 év elején az NTA által elnyert hazai és nemzetközi minőség és innovációs díjról. A résztvevők visszajelzései alapján az előadást figyelemfelkeltőnek és értékesnek találták különösen az NTA Névrajz és a térképezett nagy méretarányú (1:1000) adattartalommal kapcsolatban.
A QKEN soron következő plenáris munkaülése 2025. tavaszán online formában lesz megrendezve. Az idei ülésen elhangzott előadások a regisztrált felhasználók számára itt érhetőek el.